Technologie i formuły kosmetyków

Świat się zmienia, a my razem z nim. Ciągle poszukujemy i rozwijamy się, aby nasze produkty sprostały obecnym oczekiwaniom klientów. Jesteśmy innowacyjni nie tylko w podejściu do biznesu, lecz także w tworzeniu marek własnych. Z całym dobrodziejstwem nowych technologii, a jednocześnie w świadomości rosnących zagrożeń dla naszego zdrowia, powstały wyjątkowe, antyseptyczne i antybakteryjne kosmetyki z ozonem. Scandia Cosmetics to ekspert i europejski lider w produkcji tego rodzaju kosmetyków.

Ozonoterapia

Ozon to alotropowa odmiana tlenu. Jest on gazem występującym naturalnie w przyrodzie. Największe jego stężenie znajduje się w atmosferze ziemskiej na wysokości od 17 do 35 km. Powstaje podczas wyładowań atmosferycznych w czasie burz. Łączy się z żywicami, tworząc aromatyczne terpeny, mające zapach świeżego lasu. Ozon, czasami nazywany aktywowanym tlenem O3, zawiera trzy atomy tlenu, a nie dwa jak tlen.

Ozon jest drugim co do siły sterylizatorem znanym człowiekowi. Jest w stanie niszczyć bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Mimo silnego działania ma bardzo krótki cykl życia. Kiedy ma styczność z bakteriami, wirusami czy też zapachami, dodatkowy atom tlenu niszczy je całkowicie poprzez utlenianie. W trakcie tego procesu dodatkowy atom tlenu zostaje zniszczony, usuwając przy tym wymienione substancje w całości. Jedyną pozostałością jest czysty tlen. W dodatku przy całej swojej efektywności ozon jest bezpieczny. Codziennie jesteśmy poddawani wpływowi ozonu zawartego w powietrzu i jego różnym stężeniom, powstałym w wyniku naturalnych reakcji w powietrzu. Ten wpływ ozonu nie wywiera na nas żadnego efektu oprócz wyczuwalnego zapachu, którego siła jest mechanizmem bezpieczeństwa „wbudowanym” w ozon.

Ozon w kosmetologii

W medycynie ozon jest podawany w wielu formach. Jednak ze względu na pewne ograniczenia, w kosmetologii można podać go w formie gazowej oraz w połączeniu z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które jest szerzej wykorzystywane. Kwasy te występują w szlachetnych olejach roślinnych, ogólnie i szeroko stosowanych w kosmetologii np. oliwka z oliwek Extra Virgin. Oliwka ta jest w odpowiedni sposób ozonowana, czego wynikiem są ozonki, czyli naturalne, trwałe połączenia ozonu z kwasami tłuszczowymi. Pod wpływem temperatury ciała oraz płynów (w tym potu), ozon uwalnia się i działa dobroczynnie na skórę. Zastosowanie ozonu w kosmetologii częściowo pokrywa się z jego wykorzystaniem w dermatologii. Dotyczy to szczególnie natlenienia, rewitalizacji i regeneracji skóry. Jednocześnie jego antybakteryjne właściwości poprawiają wygląd zdrowej skóry.

Biologicznie czynny ozon usprawnia również penetrację w głębsze warstwy naskórka niektórych elementów składowych kosmetyków. Dzięki temu działają one głębiej i silniej niż kosmetyki o podobnym składzie, ale pozbawione ozonu.
Kosmetyki z ozonem wspomagają leczenie niektórych schorzeń dermatologicznych, np. atopowe zapalenie skóry (AZS) czy zmiany łuszczycowe. W przypadkach, gdzie skóra jest wysuszona, o zmniejszonej zawartości wody, kosmetyki z ozonem powodują jej lepsze natlenienie, a przez to wzrasta jej napięcie i staje się ona bardziej elastyczna.
Preparaty kosmetyczne z ozonem świetnie sprawdzają się również w pielęgnacji skóry podrażnionej z oparzeniami, a nawet odleżynami.

Mikrokapsułkowanie

Na czym polega?

To nowoczesna technologia wspomagająca dostarczanie substancji aktywnych w głąb skóry. Mikrokapsułkowanie definiowane jest jako metoda powlekania lub zamykania danego materiału lub mieszaniny materiałów wewnątrz otoczki, którą stanowią określony materiał lub układ. Dzięki temu procesowi substancja biologicznie aktywna bądź mieszanina takich substancji, stanowiąca rdzeń, jest umieszczona w niewielkich kapsułkach, które stanowią nośnik.

Składniki aktywne są hermetycznie zamykane oraz umieszczane w niewielkich kapsułkach, które transportują substancje aktywne. Mikrokapsułkowanie nie pękają podczas produkcji, lecz po uwolnieniu na skórze powoli się rozprzestrzeniają̨.

Opracowana innowacyjna i autorska metoda mikrokapsułkowania opiera się na połączeniu ozonu z kwasem hialuronowym, mumio, estrami kwasów omega. Zadaniami kosmetyków z wykorzystaniem mikrokapsułek jest wzmocnienie bariery ochronnej naskórka oraz utworzenie tarczy przed działaniem agresywnych czynników zewnętrznych. Do ich celów należą również wspomaganie nocnej regeneracji skóry, nawilżenie i łagodzenie powstałe za dnia podrażnień.

Korzyści z zastosowania

Dzięki mikrokapsułkowaniu zyskujemy:

  • zwiększenie trwałości preparatu poprzez oddzielenie wzajemnie reagujących substancji,
  • ochronę związków wrażliwych przed ujemnym wpływem czynników zewnętrznych, np. wilgoci czy tlenu z powietrza,
  • kontrolowane uwalnianie substancji czynnej z produktu, tj. przedłużenie jej działania,
  • uwalnianie związku w pożądanym miejscu,
  • polepszenie rozpuszczalności produktu,
  • zwiększenie szybkości i miejsca jego wchłaniania,
  • wydłużenie działania.

Niejednokrotnie udowodniono lepszą przenikalność i wchłanialność związków biologicznie aktywnych zamkniętych w mikrokapsułkach. Efekty są szczególnie skuteczne w przypadku preparatów hydrofobowych, takich jak m.in. oleje i tłuszcze.

Kapsułkowanie jest skuteczną metodą produkcji bioaktywnych olejów. Kapsułkowanie oprócz polepszenia wchłanialności, zabezpiecza również związki bioaktywne m.in. przed utlenianiem, promieniowaniem UV i innymi czynnikami niepożądanymi.

Dzięki technologii mikrokapsułkowania zastosowany w produktach ozon działa jeszcze efektywniej. Kompleks nawilżający oparty na kwasie hialuronowym i naturalnych składnikach, takich jak olej arganowy i masło shea, działa przeciwzmarszczkowo i zapewnia skórze odpowiedni poziom nawodnienia i ochrony przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Działa przeciwstarzeniowo, niwelując zmarszczki i redukując ich widoczność.
Sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, gładsza i jedwabista. Dodaje energii i blasku. Aktywny ozon wnika w głąb skóry, intensywnie ją dotleniając i wyrównując koloryt.
Regularne stosowanie zapewnia efekt wypoczętej, rozjaśnionej skóry. Bezpieczny dla skóry wrażliwej i alergicznej.